- Melisa – właściwości zdrowotne, zastosowania i korzyści dla organizmu
- Internet bez Umowy na Kartę w Żarach: Nowoczesność w Zasięgu Ręki
- Jak Łączyć Oszczędności z Dobrymi Wyborami Żywieniowymi
- Odkryj Kulinarne Tajemnice Fileta z Kurczaka i Cukinii!
- Pierogi z Mięsem: Klasyka Polskiej Kuchni i Niezliczone Możliwości Kulinarnych Inspiracji
Żywienie mamy karmiącej
Świeżo upieczona mama musi mieć na względzie dietę, która nie będzie kolidowała z faktem, że karmi piersią swoje maleństwo. W rzeczywistości nie mamy do czynienia z dietą, ponieważ liczy się przede wszystkim odpowiednie dobieranie składników i tymczasowe wyeliminowanie tego, co mogłoby źle wpłynąć na jakość mleka. Co warto wiedzieć, na co zwracać uwagę i dlaczego konkretne składniki mają tak wielkie znaczenie?
Jak jeść?
Przede wszystkim trzeba sobie uzmysłowić, że karmiąca mama musi mieć na względzie fakt, że w mleku znajdują się wartości odżywcze, niezbędne do prawidłowego rozwoju malucha. Faktem jest, że odpowiedni zestaw składników będzie miał wpływ na jakość pokarmu. Bagatelizowanie tej kwestii może mieć wpływ na niedobory, których za wszelką cenę pragniemy uniknąć. Warto wobec tego zaopatrzyć się w niezbędną wiedzę, by móc każdego dnia dostarczać zarówno dziecku, jak i sobie wszystkiego, co najlepsze. Energia w przypadku świeżo upieczonej mamy jest podstawową sprawą. Dla malutkiego dziecka jakość pożywienia ma równie istotne znaczenie, ponieważ to właśnie w pokarmie znajdują się te wartości, dzięki którym nasze dziecko może sprawnie się rozwijać.
Co powinna jeść karmiąca mama?
Mówiąc w absolutnym skrócie, młoda mama powinna przede wszystkim jeść regularnie i zdrowo. Nie jest to jednak wyczerpująca odpowiedź, ponieważ młoda mama powinna również uwzględniać takie produkty, które faktycznie będą miały dobry wpływ na jakość mleka, a także zlikwidować produkty, które takowego nie mają. Zaleca się, aby dieta karmiącej mamy składała się ze zbilansowanych posiłków, w których nie zabraknie ani tłuszczów, ani węglowodanów czy białek. Źródłem białka w takim wypadku powinny być przede wszystkim delikatne białe mięso lub wołowina. Dobrym rozwiązaniem będą także ryby, które należą do jednych z najzdrowszych produktów na świecie. Zawierają sporo kwasów Omega-3 i wspomagają organizm na wielu polach. Osoby nietolerujące mięsa mogą zastąpić źródło białka roślinami strączkowymi i nabiałem w postaci twarogów i jogurtów. Węglowodany powinny być dostarczane w postaci kasz, ryżów i pieczywa pełnoziarnistego. Natomiast najlepszym źródłem tłuszczu będą tłuszcze roślinne, ale również orzechy i awokado.
O czym jeszcze powinna pamiętać karmiąca mama?
Karmiąca mama powinna przede wszystkim zapomnieć o dietach i restrykcjach żywieniowych. Lekarze zalecają, aby dieta mamy karmiącej mamy została wzbogacona o dodatkowe kilkaset kalorii. Nie warto w tym okresie decydować się na diety, które mogłyby przyczynić się do niedoborów jakichkolwiek wartości odżywczych. W końcu jest to okres, w którym każda kobieta musi zapewnić sobie optymalną ilość wartości, ale również maluszkowi. Nie oznacza to jednak, że kobieta karmiąca powinna zrezygnować z aktywności fizycznej. Naturalnie, nie powinna się zbytnio nadwyrężać i z całą pewnością nie powinna dźwigać ciężarów, aczkolwiek aktywność jest jak najbardziej wskazana. Może w początkowej fazie w nieco delikatniejszej formie.
Czego powinno się unikać?
Kobieta karmiąca piersią może jeść niemal wszystko. Ważnym jest, aby każdego dnia dostarczała sobie i dziecko potrzebnych witamin i wszelkich minerałów. Niemniej, lekarze odradzają stosowania leków w czasie laktacji. Jakiekolwiek farmaceutyczne środki powinny być konsultowane z lekarz -em. Dzieje się tak ze względu na to, że niektóre z lekarstw z zadziwiającą łatwością przenikają do mleka, a zatem dostają się również do organizmu naszego dziecka. Warto również zrezygnować ze słodyczy w formie wysoko przetworzonych produktów. Młode mamy powinny również całkowicie zrezygnować z picia alkoholu i znacząco ograniczyć spożycie kofeiny. Obie substancje potrafią się utrzymywać w mleku mamy nawet przez kilka godzin. Alkohol może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia maluszka.