Zmotywuj się i zadbaj o organizm

Zdrowy tryb życia to coś, co warto wziąć pod uwagę, jeżeli tylko zależy nam na tym, aby cieszyć się nienaganną sprawnością i końskim zdrowiem. Najgorszym wyzwaniem jest zmotywowanie samego siebie do podjęcia odpowiednich kroków, które faktycznie będą mogły zaważyć na naszej codzienności. Z jakiegoś niezrozumiałego powodu znacznie chętniej sięgamy po szybkie jedzenie i ograniczamy aktywność fizyczną do mimimum, zamiast dostarczać organizmowi tego, co najlepsze. A przecież to właśnie nasze ciało jest naszym najdroższym narzędziem i to ono powinno być zadbane w pierwszej kolejności. Od czego zacząć?

Dlaczego warto o siebie zadbać?

Przede wszystkim warto sobie uświadomić jedną rzecz. Zdrowy tryb życia to przede wszystkim lepsze samopoczucie i większa ilość energii. Ludzie, którzy faktycznie dbają o siebie każdego dnia, nie tylko rzadziej chorują, ale również znacznie rzadziej cierpią na choroby związanie z samopoczuciem, np. depresję. Warto wobec tego stanąć na wysokości zadania i po prostu zadbać o siebie w należny sposób. Stawka jest wysoka i przede wszystkim – nikt za nas nie podejmie tego kroku. Dlaczego warto zainwestować w siebie?

Zdrowe jedzenie to podstawa

Dobrze zbilansowana dieta to coś o czym najczęściej zapominamy, zaspokajając głód śmieciowym jedzeniem, którym niestety wyrządzamy sobie największą krzywdę. Żywność o wysokim poziomie przetworzenia nie jest w stanie zapewnić nam wszystkich wartości odżywczych, których potrzebujemy do bezproblemowego funkcjonowania organizmu. robimy sobie również krzywdę w sytuacjach, w których naszym jedynym posiłkiem w ciągu dnia jest kawa na pobudzenie i bomba kaloryczna wieczorem w postaci jednego posiłku, zastępującego wszystkie śniadania, przekąski i obiady. Dietetyka nakazuje, by każdego dnia serwować sobie pięć zbilansowanych posiłków, które mają być uzupełnieniem paliwa i energią na cały dzień. Małe porcje mają bardzo duży wpływ na wszystkie procesy zachodzące w organizmie człowieka. Przede wszystkim jednak, regularność i zdrowe składniki to podstawa dobrego samopoczucia i pewność, że nasza waga nie zacznie wymykać się spod kontroli. Wbrew pozorom przygotowywanie posiłków lub zamawianie jedzenia z miejsc serwujących zdrowe dania, nie jest rzeczą skomplikowaną ani zbyt wymagającą.

Aktywność fizyczna na wagę złota

Aktywność fizyczna to kolejna rzecz o którą trzeba i warto zadbać. Wielu ludzi XXI wieku spędza większą część dnia na siedząco. Niemal wszystko załatwiamy przy komputerach, które nie wymagają od nas właściwie żadnego wysiłku. Tymczasem siedzący tryb życia to jedna z wielu przyczyn otyłości i nadwagi. Gromadzone kalorie nie są w żaden sposób spalane, a gdy dodamy do tego niezdrowe jedzenie, to okazuje się, że jesteśmy na dobrej drodze, by za moment “cieszyć się” niepokojącą nadwagą. Aktywność fizyczna w dowolnej formie poprawia samopoczucie. To jedna rzecz, choć dla niektórych najbardziej przekonująca. Poza tym, ruch sprawia, że nasz układ kostny, nerwowy i naczyniowy działają znacznie sprawniej. Ciało potrzebuje ruchu, bez którego nie jest w stanie cieszyć się dobrą formą. Wiele zdrowotnych problemów wynika właśnie z tego, że nie dostarczamy organizmowi niezbędnej aktywności. Osoby, które nigdy nie uprawiały sportów nie muszą się w ogóle martwić. Warto zacząć od intensywnego marszu, który być może kiedyś zamieni się w codzienny jogging. Być może dobrym rozwiązaniem będzie siłownia lub basen. Każda z tych opcji zapewnia angażowanie wszystkich mięśni, a zatem dbałość o każdy centymetr ciała. Zdrowe nawyki to przede wszystkim dokładanie wszelkich starań, by cieszyć się świetnym zdrowie -m bez względu na wiek. Osoby żyjące zdrowo, mające na uwadze fakt, że nasz organizm to maszyna wymagająca odpowiedniej pielęgnacji, żyją dłużej i są również o wiele szczęśliwsze niż cała reszta.