- Melisa – właściwości zdrowotne, zastosowania i korzyści dla organizmu
- Internet bez Umowy na Kartę w Żarach: Nowoczesność w Zasięgu Ręki
- Jak Łączyć Oszczędności z Dobrymi Wyborami Żywieniowymi
- Odkryj Kulinarne Tajemnice Fileta z Kurczaka i Cukinii!
- Pierogi z Mięsem: Klasyka Polskiej Kuchni i Niezliczone Możliwości Kulinarnych Inspiracji
Zespół jelita drażliwego – czy faktycznie istnieje?
Zespół jelita drażliwego to przewlekła i bardzo podstępna choroba. Wiele osób cierpiących na tą IBS przez lata zmagało się z dolegliwościami, które skutecznie zaburzały codzienność i normalne funkcjonowanie. Równie wiele osób dopiero po latach katorgi usłyszało diagnozę i propozycje leczenia, które pomogłoby zniwelować nieprzyjemne objawy. Faktem jest, że jest to choroba, którą ciężko namierzyć, a część objawów można śmiało przypisać innym chorobom. Właśnie z tego powodu część społeczeństwa wciąż się zastanawia, czy faktycznie istnieje coś takiego jak zespół jelita drażliwego i właściwie, czym jest takie schorzenie.
Czym jest zespół jelita drażliwego?
Zespół jelita drażliwego to przede wszystkim choroba przewlekła, której objawy nie sposób przegonić w stu procentach. Zasadniczo jest to choroba polegająca na silnych zaburzeniach pracy jelit, co w praktyce oznacza wiele dolegliwości wpływających na codzienność. Osoby u których stwierdzono chorobę uważają, że początki zaczynają się dosyć niepozornie, ponieważ od bólu brzucha. Jest to jednak zjawisko, które można przypisać zatruciu, a zatem w początkowej fazie na ogół nie bierze się pod uwagę czegoś poważniejszego. Sytuacja ulega pogorszeniu, kiedy niepokojący ból zaczyna nawracać w najmniej oczekiwanych momentach i nie daje spokoju przez kolejny dni, by potem znów się uspokoić. Do podstawowych objawów należą również nudności, biegunki oraz bolesne wzdęcia. Choć objawy same w sobie nie należą do najgorszych, jakie można sobie wyobrazić, to jednak osoby borykające się z IBS przechodzą przez prawdziwe piekło. Nawracające bóle i nudności potrafią pokrzyżować plany najbardziej wytrwałym jednostkom. Do tego wszystkiego dochodzi stres i niewiedza. Brak diagnozy jest obciążeniem wykańczającym tych, którzy po prostu pragną dowiedzieć się, co im dolega i czy czasem takie objawy nie są zwiastunem bardzo poważnych chorób. Wynikający z tego stres może prowadzić do nerwobóli, które z kolei nakręcają kolejne dolegliwości. Co można zrobić w takiej sytuacji?
Z czego wynika IBS i jak sobie z nim radzić?
Wiele osób cierpiących na IBS uważa, że diagnoza to pierwszy krok, który znacząco poprawiaj jakość życia. Niestety lekarz przy tak powszechnych objawach nie jest w stanie jasno określić, że mamy do czynienia z zespołem jelita drażliwego. Na ogół poszukiwania trwają, a każde kolejne badanie wiąże się z kolejnym stresem, a ten wykańcza psychicznie i pisze za nas czarne scenariusze. Osobami najbardziej podanymi na zespół jelita drażliwego są jednostki, które na co dzień borykają się z sytuacjami stresującymi, które w pewnym momencie zamieniły się w chroniczny i nieustający stres. Można zatem śmiało powiedzieć, że IBS ma podłoże psychologiczne. Co więcej, dotyka bardzo wielu osób w naszym kraju i za granicą. Jedynym realnym sposobem na pozbycie się problemu jest całkowita zmiana swojego stylu życia i nawyków żywieniowych. W zależności od zaistniałych objawów, trzeba również uwzględnić lekarstwa, które pozwolą pozbyć się dokuczliwych sytuacji. Lekarze na ogół przepisują środki przeciw biegunce, a także tabletki rozkurczowe. Dosyć istotnym w procesie leczenia będzie również aktywność fizyczna, która ma korzystny wpływ na perystaltykę jelit. Często przepisuje się także probiotyki. Zaleca się, by osoby cierpiące na IBS skorzystały z konsultacji psychologicznej. Najczęściej ta choroba pojawia się u osób narażonych na stres. Jej inną nazwą jest nerwica jelit. Rozmowa z psychologiem i znajdowanie źródeł stresu może być bardzo skuteczną metodą niwelowania objawów IBS. Koniecznym będzie również przejście na dietę i ograniczenie spożywania żywności o wysokim poziomie przetworzenia. Ważne są owoce i warzywa oraz produkty zbożowe. Trzeba jednak podkreślić, że dieta w takich wypadkach jest wdrażana metodą prób i błędów. Powinna być tworzona indywidualnie.