Tabele kalorii – poznaj ich zalety

Niezależnie od tego, czy próbujesz schudnąć, przytyć, czy utrzymać swoją aktualną wagę, możesz pokusić się o sprawdzenie sugerowanych kalorii dziennie dla swojej płci, wieku i poziomu aktywności. Poniższą tabelę należy traktować jedynie jako punkt odniesienia, ponieważ każda osoba jest tak różna metabolicznie, nawet jeśli jest tej samej wielkości i tej samej płci.

Aby schudnąć — kiedyś zalecano, aby schudnąć pół kilo tygodniowo, musiałbyś zmniejszyć całkowitą liczbę kalorii o 500 dziennie. Teraz naukowcy uważają, że utrata masy ciała jest wolniejszym procesem. Kluczem do sukcesu jest cierpliwość i współ praca z dietetykiem, który pomoże Ci znaleźć odpowiedni plan dla Ciebie.

Aby przytyć, najlepiej popracować nad planem z dietetykiem. Śmiało i dodaj kalorie.

W celu skutecznej utraty wagi, którą można utrzymać przez dłuższy czas, eksperci zalecają wybór żywności o mniejszej kaloryczności, ale bogatej w białko, witaminy, minerały, błonnik i inne składniki odżywcze.

Być może słyszałeś o ograniczeniu kalorii i głodówkach i zastanawiałeś się, dlaczego tak wiele uwagi poświęca się w wiadomościach. Czy nie są to po prostu inne terminy na odchudzanie?

Nie, nie są. Ograniczenie kalorii oznacza zmniejszenie średniego dziennego spożycia kalorii poniżej tego, co jest typowe lub nawykowe, bez niedożywienia lub pozbawienia niezbędnych składników odżywczych. W diecie na czczo osoba w ogóle nie je lub poważnie ogranicza spożycie w określonych porach dnia, tygodnia lub miesiąca. Praktycznym efektem diety na czczo może być mniej kalorii, ponieważ jest mniej czasu na regularne jedzenie.

Jak działa ograniczenie kalorii lub głodówka?

Po dziesięcioleciach badań naukowcy nadal nie wiedzą, dlaczego ograniczenie kalorii wydłuża życie i opóźnia choroby związane z wiekiem u zwierząt laboratoryjnych. Czy te wyniki wynikają ze spożywania mniejszej ilości kalorii lub jedzenia w określonych ramach czasowych? Czy na wyniki ma wpływ mieszanka składników odżywczych w diecie?

Kilka badań skupiło się na tym, co dzieje się w organizmie, gdy spożycie kalorii jest ograniczone. U zwierząt laboratoryjnych ograniczenie kalorii wpływa na wiele procesów, które zostały zaproponowane w celu regulacji tempa starzenia. Należą do nich stany zapalne, metabolizm cukrów, utrzymanie struktur białkowych, zdolność dostarczania energii do procesów komórkowych oraz modyfikacje DNA. Innym procesem, na który wpływa ograniczenie kalorii, jest stres oksydacyjny, który polega na wytwarzaniu toksycznych produktów ubocznych metabolizmu tlenu, które mogą uszkadzać komórki i tkanki.

Niektórzy badacze uważają, że ponieważ ketony są bardziej wydajnym źródłem energii niż glukoza, mogą chronić przed związanym z wiekiem osłabieniem ośrodkowego układu nerwowego, które może powodować demencję i inne zaburzenia.

Ketony mogą również hamować rozwój raka, ponieważ komórki złośliwe nie mogą skutecznie pozyskiwać energii z ketonów. Ponadto badania pokazują, że ketony mogą pomóc w ochronie przed chorobami zapalnymi, takimi jak zapalenie stawów. Ketony obniżają również poziom insuliny we krwi, co może chronić przed cukrzycą typu 2.

Ale zbyt dużo ketonów we krwi może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Jest to jeden z powodów, dla których naukowcy chcą lepiej zrozumieć, jak działają diety ograniczające kalorie, zanim je zalecą.

Czy powinieneś spróbować ograniczenia kalorii czy głodówki?

Nie ma wystarczających dowodów, aby zalecić jakikolwiek rodzaj diety ograniczającej kalorie lub głodówki. Dużo więcej trzeba się dowiedzieć o ich skuteczności i bezpieczeństwie, zwłaszcza u osób starszych.

Możesz ulec pokusie wypróbowania jednego z tych wzorców żywieniowych. Ważne jest, aby upewnić się, że cokolwiek spróbujesz, zapewni Ci bezpieczny poziom odżywiania. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o korzyściach i zagrożeniach przed wprowadzeniem jakichkolwiek znaczących zmian w swoim sposobie odżywiania.

Tymczasem istnieje wiele dowodów na inne działania, które możesz podjąć, aby zachować zdrowie w miarę starzenia się:
• Jedz zbilansowaną dietę z pożywnymi pokarmami w umiarkowanych ilościach.
• Angażuj się w regularne ćwiczenia fizyczne.
• Pij alkohol z umiarem lub wcale.
• Nie pal.
• Utrzymuj aktywny styl życia towarzyskiego.
• Śpij spokojnie.