Prowadzenie własnej diety, a asertywność.

Asertywność może pomóc ci kontrolować stres i gniew oraz poprawić umiejętności radzenia sobie. Rozpoznawaj i ucz się asertywnych zachowań i komunikacji.

Bycie asertywnym to podstawowa umiejętność komunikacji. Asertywność może pomóc Ci w skutecznym wyrażaniu siebie i bronieniu swojego punktu widzenia, przy jednoczesnym poszanowaniu praw i przekonań innych.

Bycie asertywnym może również pomóc zwiększyć poczucie własnej wartości i zdobyć szacunek innych. Może to pomóc w radzeniu sobie ze stresem, zwłaszcza jeśli masz tendencję do podejmowania zbyt wielu obowiązków, ponieważ trudno ci powiedzieć „nie”.

Niektórzy ludzie wydają się być z natury asertywni. Ale jeśli nie jesteś jednym z nich, możesz nauczyć się być bardziej asertywnym.

Dlaczego asertywna komunikacja ma sens?

Ponieważ asertywność opiera się na wzajemnym szacunku, jest to skuteczny i dyplomatyczny styl komunikacji. Bycie asertywnym pokazuje, że szanujesz siebie, ponieważ chcesz bronić swoich interesów i wyrażać swoje myśli i uczucia. Pokazuje również, że jesteś świadomy praw innych i chcesz pracować nad rozwiązywaniem konfliktów.

Oczywiście ważne jest nie tylko to, co mówisz — Twoja wiadomość — ale także sposób, w jaki to mówisz. Asertywna komunikacja jest bezpośrednia i pełna szacunku. Bycie asertywnym daje największą szansę na skuteczne dostarczenie wiadomości. Jeśli komunikujesz się w sposób zbyt pasywny lub zbyt agresywny, Twoja wiadomość może się zgubić, ponieważ ludzie są zbyt zajęci reagowaniem na Twoją wiadomość.

Korzyści z bycia asertywnym.

Bycie asertywnym jest zwykle postrzegane jako zdrowszy styl komunikacji. Asertywność daje wiele korzyści. Pomaga powstrzymać ludzi przed wykorzystywaniem Ciebie. Może również pomóc ci zachowywać się jak tyran wobec innych.

Zachowanie asertywne może pomóc:
• Zyskaj pewność siebie i poczucie własnej wartości
• Zrozum i rozpoznaj swoje uczucia
• Zdobądź szacunek innych
• Popraw komunikację
• Twórz sytuacje, w których wszyscy wygrywają
• Popraw swoje umiejętności podejmowania decyzji
• Twórz szczere relacje
• Zyskaj większą satysfakcję z pracy
Nauczenie się, jak być bardziej asertywnym, może również pomóc w skutecznym wyrażaniu swoich uczuć podczas komunikowania się z innymi w różnych kwestiach.

Asertywność = komunikacja.

Klasyczna definicja mówi o asertywności jako środkowej ścieżce komunikacji. Natomiast agresywność na jednym końcu spektrum narusza granice innych. Z drugiej strony bierność nie broni granic, prowadząc do syndromów ofiar i „wycieraczki”. Osoba agresywna nie przyjmie odpowiedzi „nie”. Osoba bierna nie może powiedzieć „nie”. Pomiędzy tymi skrajnościami asertywność szanuje prawa innych, a jednocześnie chroni prawa własnego. Osoba asertywna może zaakceptować „nie” lub powiedzieć „nie”, zależnie od sytuacji.

Asertywność odgrywa rolę w wielu programach radzenia sobie ze stresem i budowa -nia poczucia własnej wartości. Rzadziej pojawia się w poradnikach dotyczących zarządzania wagą. To duże pominięcie. Presja ze strony innych – postrzegana lub realna – wpływa na wybory żywieniowe ludzi. Badania wielokrotnie pokazują, że jemy więcej z innymi przejadaczami i vice versa. W badaniu przeprowadzonym w 2008 roku w Boston College ponad połowa kobiet na diecie stwierdziła, że często czują się zmuszane do jedzenia przez innych. Ci, którzy ostatecznie trzymali się diet, to najczęściej ci, którzy świadomie stosowali strategie radzenia sobie z tą presją.

Asertywność pomaga w ogólnym lepszym odżywianiu, ponieważ zmniejsza stres, poprawia samoopiekę i łagodzi konflikty w relacjach. Jednak nawet tam, gdzie ludzie ciężko pracują, aby zachowywać się w życiu bardziej asertywnie, często zdarza się, że dziedzina jedzenia i diety pozostaje nietknięta. Niektóre rodziny i przyjaciele reagują negatywnie na zmiany w czyjejś diecie. Niektórzy z praktyką odkrywają, że ludzie są przychylnie nastawieni i wyrozumiali.