Największe mity dietetyki i odchudzania

Można śmiało powiedzieć, że kwestia odchudzania na pewnym etapie życia w mniejszym lub większym stopniu dotyczy każdego. Niemal każdy ma za sobą przeprawę, która polegała przede wszystkim na redukcji zbędnych kilogramów, zwłaszcza kobiety, które na tego typu kwestie są znacznie mocniej wyczulone. Nienaganna sylwetka to marzenie każdej kobiety i w związku z tym to właśnie panie najczęściej decydują się na diety, które mogłyby szybko i skutecznie pomóc. Niemniej, odchudzanie wiąże się z podjęciem pewnych konkretnych kroków, a Internet bywa złym doradcą. Z jakimi mitami mamy najczęściej do czynienia w kwestii dietetyki i odchudzania?

Restrykcyjne diety i ich skuteczność?

Podjęcie decyzji o przejściu na dietę często odbywa się pod wpływem dziwnego impulsu. Nagle orientujemy się, że nie mieścimy się w ulubioną sukienkę i z dnia na dzień postanawiamy zredukować swoje racje żywnościowe do minimum. Efekt faktycznie jest olśniewający i na ogół po kilku dniach ubrania, które wydawały się nieco skurczone poprzednim razem, nagle idealnie na nas leżą. Diety katorżnicze to najgorszy wymysł, jaki kiedykolwiek powstał w świecie dietetyki. Przede wszystkim trzeba podkreślić wyraźnie, że tego rodzaju diety są absolutnie niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia, a konsekwencje przeprowadzenia na sobie takiej głodówki może nieść za sobą szereg nieprzyjemnych konsekwencji. Po drugie, diety tego typu, choć wydają się skuteczne, nigdy nie są dietami pozwalającymi cieszyć się długotrwałymi efektami. Wygłodzony organizm bardzo szybko zacznie szukać innych sposobów na przetrwanie, a wraz z zakończeniem „diety” waga bardzo szybko zacznie wracać do pierwotnego stanu. To właśnie takie diety serwują nam niepożądany efekt jojo, który również jest wstrząsem dla organizmu. Radość ze zredukowanych kilogramów nie będzie wobec tego trwała długo, a nasz organizm w każdej chwili może się zbuntować.

Nowa dieta, nowy start?

Wielu ludzi podchodzi do diet w sposób restrykcyjny, ale również w sposób warunkujący podjęcie kolejnych kroków na drodze do zdrowego trybu życia. Z jednej strony pragniemy wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, ale z drugiej strony warunkiem takowych jest efekt w postaci ubywających kilogramów. Trzeba sobie uzmysłowić, że zdrowy tryb życia nie polega na tym, by spełnienie jednego warunku decydowało o podjęciu kolejnego kroku. Nikt jeszcze nie zmienił swoich nawyków w taki sposób, podobnie jak nikt nie schudł na stałe, rezygnując z jedzenia. Mity dotyczące odchudzania są tylko mitami, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Dobra dieta zakłada zbilansowane posiłki każdego dnia i o regularnych porach. Nie jest jednak prawdą, że osoby, które spożywają kolację po godzinie osiemnastej, nie mają szans na realizację swoich celów. Nie jest również prawdą, że osoby narażone na permanentny stres odchudzają się szybciej. Wręcz przeciwnie. Badania dowodzą, że długotrwały stres wzmaga apetyt, a zatem prowadzi wręcz do odwrotnej sytuacji.

Na diecie nie wolno jeść słodyczy

Wiele osób nie podejmuje się przejścia na dietę, ponieważ nie jest w stanie zrezygnować ze swoich ulubionych przysmaków i przede wszystkim nie wyobraża sobie sytuacji, w której wiecznie myśli się o jedzeniu. Taka myśl jest wystarczająco odstręczająca i sprawia, że podjęcie decyzji przychodzi z wielkim trudem. Gdyby jednak zapytać dietetyka, czy faktycznie na diecie trzeba rezygnować ze swoich ulubionych potraw, to z pewnością dowiemy się, że dobra dieta redukcyjna nigdy nie wyklucza tego, co lubimy. Dobra dieta jest tak skonstruowana, by nigdy nie odczuwać głodu. I choć taka myśl nie mieści się w głowie, to jednak właśnie dobrze przemyślane diety w połączeniu z aktywnością fizyczną sprawiają, że można oczekiwać długotrwałego efektu i to bez efektu jojo. Wcale nie trzeba rezygnować ze wszystkiego, co się lubi.