Masz niedowagę i chcesz przytyć? Podpowiadamy zdrowy sposób na dodatkowe kilogramy

Nie tylko nadwaga jest niebezpieczna dla zdrowia, ale także niedowaga. Istnieje jednak kilka zdrowych trików, aby skutecznie i szybko przytyć.
Niedowaga może być skutkiem nie tylko nieprawidłowego żywienia, ale także zaburzeń jedzenia lub niektórych chorób, np.:
• Raka i chemioterapii
• Cukrzyca
• Zaburzenie działania tarczycy
• Choroba płuc
• Choroba Leśniowskiego-Crohna
Efektem tych chorób jest nierzadko wyniszczenie organizmu. Chorzy tracą też apetyt lub ich organizmy trudniej wchłaniają składniki pokarmowe. Dlatego tak ważne jest, aby przyjąć odpowiednio kaloryczną i bogatą w składniki pokarmowe dietę, aby zyskać dodatkowe kilogramy. Ważny jest także odpowiedni styl życia i nawyki, przez co proces będzie przebiegał sprawnie i co najważniejsze – zdrowo.

Produkty pełnotłuste

Do przygotowywanych potraw dodawaj śmietankę 30% lub 36%. Dania, np. sosy i zupy będą nie tylko bardziej aksamitne, ale też bardziej kaloryczne. Dodawaj też śmietankę do kawy lub mleko 3,2%. Warto także jeść twaróg tłusty lub nieodtłuszczony jogurt.

Zdrowe tłuszcze

Tłuszcze są ważne w Twojej diecie, warto jednak stosować je rozsądnie. Ograniczaj tłuszcze zwierzęce, unikaj też tłustych dań gotowych, np. hamburgerów. Jedz produkty, które zawierają tłuszcze omega-3 i omega-6. Zawierają je:
• Tłuste ryby morskie, np. łososie i śledzie
• Oleje roślinne, np. lniany, rzepakowy, oliwa z oliwek
• Orzechy, np. włoskie, makadamia
• Pestki dyni

Zdrowie. Regularne posiłki

Ważne jest także, abyś wyrobił sobie nawyk częstego jedzenia. Doradza się by jeść minimum 4-5 posiłki dziennie, a w niektórych przypadkach nawet 6. Przez to jednak porcje są mniejsze i łatwiej je zjeść. Przez tak taką ilość posiłków dostarczasz organizmowi cały czas potrzebnych substancji, co umożliwia jego prawidłowe funkcjonowanie.
Regularne przyjmowanie posiłków ułatwia także trawienie i wchłanianie mikro- i makroelementów.

Produkty pełne białka

Białka są budulcem Twojego organizmu, dlatego ważne jest ich dostarczanie w dużej ilości. Najwięcej jest go w chudym mięsie drobiowym, ale w dużych ilościach ma też je czerwone mięso wołowe. Także ryby są bogate w białko.
W białko bogate są też produkty nabiałowe, w tym głównie twaróg i jaja, ale takie mleko i sery. Jeżeli preferujesz białko roślinne, znajdziesz je przede wszystkim w roślinach strączkowych, np. fasoli, cieciorce i soczewicy.

Dużo dodatków

Wzbogacaj swoje posiłki dużą ilością dodatków. Do tostu możesz dołożyć sadzone jajko, do koktajlu odżywkę białkową, a w zupie-krem mogą pływać skwarki. To nie tylko doda smaku, ale także zwiększy kaloryczność posiłków i wartość odżywczą.

Dużo płynów

Warto wypijać odpowiednią ilość płynów. Mogą to być soki, które dostarczają witamin, ale także shaki i gainery. Dostarczą Ci dodatkowych kalorii a także protein, co wpłynie pozytywnie na Twoją.
Pamiętaj, aby nie pić bezpośrednio przed posiłkiem. Przy wypełnionym żołądku będzie Ci trudniej przyjąć cały posiłek. Woda rozcieńczy także soki trawienne, co utrudni trawienie posiłku.

Ćwiczenia

Ćwiczenia kojarzą się raczej z chudnięciem, ale to nie do końca prawda. Dzięki nim budujesz także tkankę mięśniową, co także sprawia, że waga się zwiększa. Intensywny wysiłek może także poprawiać apetyt.
Twoje ćwiczenia nie muszą być bardzo ciężkie, wystarczy nawet gimnastyka, czy dłuższy i intensywniejszy spacer. Ważne, aby Twoje ciało zażyło więcej ruchu.

Dieta dostosowana do trybu życia

Aby skutecznie ćwiczyć, musisz dostarczać organizmowi więcej kalorii niż jest w stanie zużyć w ciągu dnia. Twoja dieta musi być więc dostosowana do Twojego trybu życia i pracy, ale także wieku, płci czy stanu zdrowia. W sieci dostępne są kalkulatory kalorii, które pomogą Ci ustalić indywidualne zapotrzebowanie. Wystarczy jedynie wskazać, jak często się ruszasz, czy masz pracę fizyczną, oraz jaki jest Twój wiek i płeć. Dzięki temu uzyskasz precyzyjną informację na temat zapotrzebowania energetycznego.