- Melisa – właściwości zdrowotne, zastosowania i korzyści dla organizmu
- Internet bez Umowy na Kartę w Żarach: Nowoczesność w Zasięgu Ręki
- Jak Łączyć Oszczędności z Dobrymi Wyborami Żywieniowymi
- Odkryj Kulinarne Tajemnice Fileta z Kurczaka i Cukinii!
- Pierogi z Mięsem: Klasyka Polskiej Kuchni i Niezliczone Możliwości Kulinarnych Inspiracji
Kobietami rządzą hormony… problemy z tarczycą u przyszłej mamy
Planujesz powiększenie rodziny, jednak borykasz się z problemami z tarczycą? Chcesz dowiedzieć się, jak Twój stan zdrowia może przełożyć się na przebieg ciąży? Sprawdź, dlaczego układ hormonalny jest tak istotny dla zdrowia kobiety.
Jakie są choroby tarczycy
Na choroby tarczycy cierpi coraz więcej osób. Dolegliwości te nie omijają niestety młodych kobiet, które dopiero myślą o pierwszym dziecku. Nie ma nic dziwnego w tym, że zażywając leki na tarczycę, martwisz się o to, czy będziesz mogła zajść w ciążę i jaki będzie jej przebieg.
Tarczyca to niezwykle istotny organ w ciele człowieka. Odpowiada za prawidłową gospodarkę hormonalną. Wśród najczęstszych dolegliwości związanych z tarczycą można wymienić:
- niedoczynność tarczycy;
- nadczynność tarczycy.
Zarówno jedna, jak i druga dolegliwość może okazać się niepokojąca dla przyszłej mamy.
Jak tarczyca wpływa na przebieg ciąży
W ciąży kobieta przechodzi burzę hormonów. Za prawidłową gospodarkę hormonalną w organizmie odpowiada właśnie tarczyca. Jeśli jeszcze przed ciążą pojawiają się problemy z jej prawidłowym funkcjonowaniem, może to oznaczać, że podczas ciąży jeszcze bardziej się nasilą. Chcesz zyskać pewność, że z Twoją tarczycą jest wszystko w porządku – odwiedź endokrynologa. To lekarz, który specjalizuje się w chorobach tarczycy.
Chora tarczyca a problemy z zajściem w ciążę
Jeśli pomimo podejmowanych wysiłków nie udaje Ci się zajść w ciążę, to może się okazać, że winna wszystkiemu jest tarczyca, a konkretnie jej niedoczynność. Niedoczynność tarczycy skutkuje nie tylko komplikacjami w zajściu w ciążę, lecz również przyczynia się do poronień.
Jeśli zostanie wdrożone skuteczne leczenie, które przywróci prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, to Twoje szanse na zajście w ciążę i donoszenie jej do szczęśliwego finału znacznie wzrosną. Nie martw się na zapas, gdy wyniki badań wskażą na niedoczynność tarczycy. Są skuteczne sposoby leczenia – nie odkładaj wizyty u specjalisty. Uzbrój się jednak w cierpliwość, leczenie może być długotrwałe, a o jego skuteczności często przesądza rygorystyczne przestrzeganie zaleceń lekarskich.
Jak przygotować się do ciąży przy niedoczynności tarczycy?
Jeśli jeszcze przed zajściem w ciążę wiesz, że cierpisz na niedoczynność tarczycy, to jak najprędzej powinnaś rozpocząć leczenie pod okiem doświadczonego endokrynologa. Problemy z tarczycą mogą bowiem doprowadzić nie tylko do problemów z zajściem w ciążę czy przedwczesnego jej zakończenia, lecz również mogą skutkować wadami wrodzonymi płodu. Jak temu zaradzić? Regularnie kontroluj stan swojego zdrowia.
Oprócz wykonywania badań zleconych przez lekarza pozwalających na ocenę funkcjonowania tarczycy, zadbaj także o to, aby zdrowo się odżywiać. Ma to niebagatelne znaczenie dla prawidłowego rozwoju Twojego przyszłego dziecka. Jeśli planujesz ciążę, to wybieraj wyłączne zdrowe produkty. Zwróć uwagę na to, aby w Twojej diecie nie zabrakło żadnego z podstawowych składników odżywczych. Miej też na uwadze, aby dostarczyć do organizmu minerały i witaminy.
Nadczynność tarczycy a ciąża
W przeciwieństwie do niedoczynności tarczycy, jej nadczynność nie przekłada się w sposób bezpośredni na problemy z zajściem w ciążę. Nie oznacza to jednak, że możesz taki stan lekceważyć. Pamiętaj, że od Twojej troski o własne zdrowie zależy to, czy zdrowe będzie Twoje dziecko. Zmiany w stylu życia wprowadzaj stopniowo, jeszcze na kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę. Dzięki temu przyczynisz się do tego, że Twój układ hormonalny będzie lepiej działał i zmniejszysz ryzyko wystąpienia komplikacji podczas ciąży.
Jeśli masz jakiekolwiek obawy o swój stan zdrowia lub chcesz uzyskać fachową poradę dotyczącą optymalnej ścieżki leczenia w przypadku chorób tarczycy, to koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem!