Jak to jest z tymi dietami cud?
W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o różnych dietach cud. W teorii dzięki nim mamy szybko stracić na wadze, bez efektu jojo. Czy diety cud istnieją? Czy mogą pomóc osobom, chcącym zrzucić nadprogramowe kilogramy?
Czym jest dieta cud?
Pod pojęciem diety cud, kryje się ogólna definicja wielu różnych sposobów odżywiania, obiecujących szybki spadek masy ciała. Większość z nich to tak zwane diety niedoborowe, oparte na jednym składniku – lub jednym konkretnym pokarmie jak diety sokowe – lub diety niskokaloryczne jak dieta 1000 kalorii.
Pod diety cud podpina się również różne eksperymenty dietetyczne jak dania, które mają pomóc nam zrzucić kilogramy w magiczny sposób spalając tłuszcz.
Dietetycy kontra diety cud
Nie trzeba długo szukać, aby znaleźć wiele negatywnych opinii dietetyków na temat diet cud. Specjaliści odradzają wprost jakiekolwiek sposoby żywienia, które obiecują szybkie zrzucenie wagi.
Jak argumentują, diety o niskiej kaloryczności nie realizują podstawowych potrzeb organizmu dorosłego człowieka. Zdrowa dieta powinna dostarczać 2000 kalorii dziennie oraz dużo białek, nieco mniej węglowodanów i tłuszczów, wiele witamin i składników mineralnych. Aby tak się działo, dieta musi być zbilansowana i różnorodna.
Tymczasem diety cud znacznie ograniczają nasz jadłospis i nie dostarczają nawet minimalnej ilości kalorii potrzebnej do funkcjonowania organizmu – 1300 kalorii dla dorosłej osoby.
Konsekwencją tego może być zaburzenie podstawowych procesów życiowych – to jest wymiany gazowej, bicia serca czy efektywnej pracy innych narządów. Dodatkowo może ona wywołać poważne niedobory witamin i minerałów, które dodatkowo pogarszają pracę wielu narządów.
Dlaczego dieta cud nie działa?
W większości osoby, które sięgają po diety cud, odżywiają się niewłaściwie i chcą zrzucić kilka kilogramów na przykład przed ważną uroczystością lub wakacjami. Duża część osób szukających i stosujących diety cud to osoby otyłe, które zamiast iść do specjalisty dietetyka próbują rozwiązać swój problem na własną rękę.
Dlaczego jednak to nie zadziała?
Diety cud znacznie ograniczają ilość energii jaką możemy przyjąć w ciągu dnia. Jednak to nie ilość kalorii powoduje tycie, a ilość tłuszczów i węglowodanów.
Większość osób otyłych ma niewłaściwe nawyki żywieniowe – spożywa za dużo tłuszczy i cukrów zamiast zdrowego białka, błonnika oraz pokarmów bogatych w składniki mineralne. Skutkuje to przybieraniem na wadze poprzez nadmierną kumulację tkanki tłuszczowej oraz wieloma niedoborami składników mineralnych i witamin.
Teraz jeśli taka osoba przejdzie na dietę cud znacznie ograniczy ilość pokarmów jakie dziennie przyjmuje. Będzie przyjmować mniej kalorii, zwykle przez spożywanie mniejszej ilości tłuszczu. Jednak nadal będzie spożywać za mało białek i innych składników mineralnych. Zamiast więc zdrowo schudnąć, to wcale nie schudnie, a pogorszy niedobory występujące w ciele. Warto tu również zaznaczyć, że organizm na takiej głodowej diecie cud, będzie odczuwał wzmożone łaknienie. Po upływie maksymalnie kilku dni, otyła osoba wróci do swoich nieprawidłowych nawyków żywieniowych.
Zdrowie. Prawdziwa dieta cud? Prawidłowa dieta
Choć wydaje się to męczące, dłużące i niesmaczne, najlepszą dietą prowadzącą do schudnięcia jest wprowadzenie prawidłowych nawyków żywieniowych.
Spożywanie odpowiedniej ilości białek, cukrów i tłuszczy, wzbogaconych o pokarmy zawierające dużą porcję witamin i minerałów to najlepsza droga do skutecznej utraty masy ciała.
Jeżeli w codziennym jadłospisie dbamy o dużą ilość świeżych owoców i warzyw, pijemy co najmniej dwa litry wody mineralnej, ograniczamy słodycze, fast foody oraz dania smażone powinniśmy schudnąć.
Nie będzie to radykalna zmiana – zdrowy organizm dorosłego człowieka chudnie maksymalnie 0,5 kilograma tygodniowo. Warto zaznaczyć przy tym, że takie tempo chudnięcia nie wywoła efektu jojo, czy wzmożonego łaknienia.