Jak odżywiać się zdrowo i nie zwariować?

Zależy Ci na tym, aby dostarczać organizmowi wszystko to, co jest mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania? Chcesz starannie komponować posiłki, wybierając przy tym wartościowe produkty pochodzące ze sprawdzonych źródeł? Obawiasz się, że zdrowe odżywianie jest niezwykle czasochłonne? Podpowiadamy, jak odżywiać się zdrowo i nie zwariować!

Czy przygotowywanie zdrowych posiłków faktycznie jest czasochłonne?

Jeden z mitów na temat zdrowego odżywiania głosi, że przygotowywanie wartościowych posiłków jest czasochłonne. Pora raz na zawsze rozprawić się z tym nieprawdziwym poglądem. Jeśli odpowiednio zaplanujesz swój jadłospis i zawczasu zadbasz o to, aby zawsze mieć pod ręką dobrej jakości produkty, to na przyrządzanie smacznego, a przede wszystkim zdrowego jedzenia wystarczy Ci zaledwie kilka chwil.

Co musisz wiedzieć o zdrowym odżywianiu? Przede wszystkim zdaj sobie sprawę z tego, że jakość dostarczanego paliwa ma wpływ zarówno na stan Twojego organizmu, jak i na samopoczucie. Zdrowe jedzenie to lepszy nastrój oraz sposób na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia wielu chorób. Co więcej, kilka trików wystarczy do tego, aby sprawnie przygotować zdrowy posiłek. Kilka podpowiedzi na ten temat znajdziesz poniżej.

Planuj posiłki z wyprzedzeniem

Przekonaj się, że dobrze zaplanowane działania to przepis na sukces! Ile razy zdarzyło Ci się myśleć godzinami nad tym, co przygotować na obiad? Przeglądanie sieci w poszukiwaniu przepisów zajmuje sporo czasu. Możesz go zaoszczędzić! Poświęć jedno popołudnie na to, aby przygotować plan działania – wybierz kilka lub kilkanaście dań skomponowanych z wartościowych produktów, przepisy zapisz w pliku na komputerze lub w notesie. Dzięki temu zawsze będziesz mieć pomysł na smaczny obiad!

  • Zastanów się, co lubisz jeść, a jakich produktów nie przełkniesz
  • Zweryfikuj, czy Twoje ulubione dania faktycznie są zdrowe
  • Skompletuj listę przepisów

To jeden ze sprawdzonych sposobów na to, aby skutecznie skrócić czas przygotowywania posiłków!

Zrób listę sprawdzonych dostawców

Produkty dostępne w marketach nie zawsze są najwyższej jakości. Poszukiwanie wartościowych składników do przygotowywania posiłków może być tak samo czasochłonne jak wymyślanie nowych potraw urozmaicających Twój jadłospis. Jednak i na to mamy sposób!

Wystarczy, że raz przygotujesz listę sprawdzonych dostawców i miejsc, w których od ręki możesz dostać wartościowe produkty. Sprawdź lokalne sklepy ze zdrową żywnością, odwiedź miejscowe targowisko i porozmawiaj z osobami sprzedającymi na straganach. Dzięki temu dowiesz się, skąd pochodzą produkty.
Nie masz czasu na takie wyprawy? Wykorzystaj możliwości, jakie daje Ci współczesna technologia. Poszukaj w sieci grup, które skupiają pasjonatów zdrowego jedzenia. Wspólne pozyskiwanie wartościowych produktów od sprawdzonych dostawców jest nie tylko łatwiejsze, lecz często również o wiele tańsze.

Zadbaj o estetykę posiłków i twórz na talerzu mini dzieła sztuki

Masz wyostrzone poczucie estetyki? Spraw, aby przygotowywanie zdrowych posiłków wyzwalało w Tobie kolejne pokłady kreatywności! Każdą potrawę możesz podać na talerzu w taki sposób, że sam jej widok będzie zachęcał do jedzenia. To także sposób na urozmaicenie potraw. Dzięki temu może zachęcisz do wartościowych posiłków kogoś ze swoich bliskich i zyskasz przez to jeszcze większą motywację do zdrowego odżywiania?

Sięgnij po dawkę motywacji i wciągnij znajomych w zdrowe odżywianie

Jeśli jesteś jedyną osobą w rodzinie, której zależy na zdrowym odżywianiu, a Twoi bliscy odmawiają w tej materii współpracy i chętniej sięgają po fast-foody niż po pożywne koktajle, to idzie zwariować. Przygotowując posiłki wyłącznie dla siebie łatwo o utratę motywacji do zdrowego stylu życia. Zachęć rodzinę i przyjaciół do wspólnej podróży przez zdrowe odżywianie. Pokaż im, ile mogą zyskać, gdy tylko zweryfikują swoje dotychczasowe przyzwyczajenia żywieniowe!