Jadłospis dla sportowca – trenujesz? Skomponuj swoją dietę właściwie

Niezależnie od tego, czy jesteś zawodowym sportowcem, czy trenujesz wyłącznie na poziomie amatorskim, powinieneś właściwie skomponować swoją codzienną dietę. Chcesz wiedzieć, jak powinien wyglądać optymalny jadłospis osoby uprawiającej aktywność fizyczną? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się istotnych informacji o odżywianiu!

Dlaczego każdy sportowiec powinien w sposób szczególny zadbać o swoją dietę?

Sport to Twoja przepustka do zdrowia – to prawda. Aktywność fizyczna nie tylko wzmacnia Twój organizm, lecz również poprawia samopoczucie. Jednak pamiętaj także o tym, że zwiększony wysiłek fizyczny sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na kluczowe składniki odżywcze. Przekonaj się jak zaplanować dietę, aby dostarczyć organizmowi wszystkiego, co jest mu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.

Gdy zadbasz o to, aby do Twojego organizmu wpływało dobrej jakości paliwo w postaci zdrowego jedzenia, to zwiększysz prawdopodobieństwo osiągania jeszcze lepszych wyników sportowych. Skomponuj zatem swoją dietę tak, aby zawierała witaminy, minerały oraz kluczowe makroskładniki w prawidłowych proporcjach.

Co powinno znaleźć się w diecie sportowca?

O właściwe odżywianie powinien zadbać zarówno zawodowy sportowiec, jak i sportowiec-amator. Wraz z pożywieniem do Twojego organizmu przedostają się makroskładniki (białka, tłuszcze i cukry), a także minerały i witaminy. Komponując codzienne posiłi zwróć uwagę na to, aby składały się przede wszystkim z produktów pełnowartościowych. Unikaj śmieciowego jedzenia – to puste kalorie, które w dłuższej perspektywie czasu mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Składniki odżywcze w diecie sportowca

Skoro uprawiasz sport, to prawdopodobnie zależy Ci nie tylko na osiąganiu najlepszych sportowych rezultatów (co oczywiście też jest ważne), lecz przykładasz dużo uwagi również do zdrowego stylu życia. Pamiętaj, że kluczowe makroskładniki odżywcze w Twojej diecie to:

  • białka;
  • węglowodany;
  • tłuszcze.

Białko jest materiałem budulcowym dla Twojego organizmu. Jak najczęściej sięgaj po podroby, ryby oraz jajka. Z kolei węglowodany dodadzą Ci energii i sprawią, że podczas treningu nie zabraknie Ci siły. Znajdziesz je między innymi w batatach, owocach (np. bananach i awokado). Nie zapominaj o tłuszczach – optymalnym źródłem tego makroskładnika dla każdego sportowca może być np. olej kokosowy oraz oliwa z oliwek.

Nawadnianie – istotny element diety każdego, kto trenuje

Podczas treningu, zwłaszcza w upalny dzień, pocisz się, prawda? Wraz z potem, z Twojego organizmu ucieka woda, co może doprowadzić do niezbezpiecznego w skutkach odwodnienia. Aby go uniknąć, regularnie sięgaj po wodę. Pamiętaj, że zalecane dzienne spożycie płynów u dorosłego człowieka to min. 2 litry. U sportowców to zapotrzebowanie jest większe.

Jak ułożyć idealny jadłospis?

Układając jadłospis musisz wziąć pod uwagę szereg różnorodnych czynników. Zapotrzebowanie energetyczne zależy nie tylko od Twojego wieku, płci, wagi, rodzaju wykonywanej pracy, lecz również od rodzaju, częstotliwości oraz intensywności treningów.

Im więcej trenujesz, tym Twoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze będzie większe. Regularnie wykonuj badania, aby kontrolować swój stan zdrowia. Pamiętaj, aby wyniki badań konsultować ze swoim lekarz -em. Jeśli okaże się, że pomimo wysiłków nie udaje Ci się dostarczyć kompletu witamin i minerałów, możesz rozważyć stosowanie suplementacji stworzonej z myślą o osobach uprawiających sport.

Nie jesteś pewny, czy prawidłowo układasz swój codzienny jadłospis? Masz wątpliwości co do optymalnego doboru poszczególnych elementów diety? Rozważ skorzystanie z pomocy doświadczonego dietetyka. Wspólnie ustalicie najlepsze rozwiązania dietetyczne, na których z pewnością skorzysta Twój organizm!