Ile znaczy odpowiednia dieta w przypadku dziecka z rozpoznanym autyzmem?

Pojawia się więcej badań, z których wynika, że niewłaściwa dieta może pogłębić negatywne oznaki zaburzeń autystycznych u dzieci. Niedobory niektórych składników czy nietolerancje pokarmowe u dzieci z tym schorzeniem może powodować nadpobudliwość psychoruchową a nawet zwiększyć deficyt uwagi. Oprócz tych skutków niewłaściwa dieta może spowodować u nich poważne dolegliwości układu pokarmowego.

Zaburzenia układu pokarmowego u dzieci z rozpoznanym autyzmem wynikające z niewłaściwej diety

Wśród zaburzeń mogących się pojawić u dzieci z rozpoznanym autyzmem związanych z niewłaściwą dietą wymienia się :

  • zaburzenia motoryczne jak choroba refluksowa przełyku, zaparcia i biegunki,
  • zaburzenia trawienia,
  • zespół nadmiernej przepuszczalności jelita,
  • zapalenie błony śluzowej jelita z cechami autoimmunizacji lub bez,
  • zaburzenie równowagi mikrobiologicznej jelita,
  • nietolerancje pokarmowe,
  • alergie pokarmowe,
  • opioidowe działanie egzorfin pochodzenia pokarmowego uwolnionych z białek pokarmowych – kazeiny lub glutenu.

Dlatego warto zastosować odpowiednią dietę, która pomoże dziecku.

Przed ustawieniem diety

Wprowadzenie na własną rękę, na podstawie przeczytanych artykułów i znajomości dziecka, jakiejkolwiek diety może prowadzić do wielu pomyłek i złej oceny sytuacji. Zwłaszcza jeżeli chodzi o diety eliminacyjne, na przykład bezglutenowe, bezcukrowe czy bezmleczne. Takie diety powinny być prowadzone pod okiem specjalisty zawsze, a zwłaszcza w przypadku dzieci z rozpoznanym autyzmem.

Zanim wprowadzi się jakąkolwiek dietę należy zasięgnąć opinii specjalisty – dietetyka i wykonać odpowiednie badania. Dietetyk może poza badaniami podstawowymi zalecić na przykład test na celiakię, diagnostykę chorób układu pokarmowego, badania toksykologiczne, test na alergię czy nietolerancję pokarmowe, badanie kału i moczu.

Dopiero po analizie wyników wszystkich badań, z dodatkowymi informacjami w postaci wieku dziecka, stanu jego odżywiania – niedowaga lub nadwaga – oraz jego upodobań żywieniowych specjalista ustawia odpowiednią dietę.

Należy przy tym również pamiętać o wprowadzaniu wszelkich zmian stopniowo. Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu zwykle nie lubią zmian i negatywnie na nie reagują. Nie można więc z dnia na dzień zmienić nagle diety, gdyż spotka się to z oporem ze strony dziecka.

Autyzm. Jaka powinna być dieta u dziecka autystycznego?

Codzienna dieta, niezależnie u kogo, powinna zawierać takie produkty, które zaspokoją wszelkie potrzeby żywieniowe. Musi więc dostarczać składniki niezbędne do wzrostu i rozwoju, a także poprawnego funkcjonowania organizmu.
Dlatego trzeba uważać na diety eliminujące dane produkty. Większość z nich jest nieodpowiednia dla dzieci, gdyż trudno w ich przypadku zaspokoić zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze. Przykładowo u dzieci autystycznych często diagnozuje się niski poziom wapnia i witaminy D spowodowany nieodpowiednią dietą eliminacyjną. Zaś niedobory tych składników wiążą się ze słabym rozwojem kości i zaburzeniami snu.
Z tego właśnie powodu nie można samodzielnie wprowadzać diet eliminacyjnych dla dziecka.
Dieta dziecka z zaburzeniami ze spektrum autyzmu powinna być odpowiednio zbilansowana i zaspokajać wszystkie jego potrzeby żywieniowe. Zwykle dba się o to, by nie zabrakło w niej takich elementów jak magnez, witaminy A, C, D, E, K, B oraz wapń i żelazo. Do prawidłowego funkcjonowania konieczne są także zdrowe tłuszcze, białka oraz węglowodany.

Efekty właściwie dobranej diety do dziecka ze spektrum autyzmu

Dobrana właściwie, pod indywidualne potrzeby dziecka dieta wiąże się z całym wachlarzem korzyści. Między innymi :

  • łagodzi objawy i dolegliwości układu pokarmowego,
  • zmniejsza częstotliwość biegunek i zaparć,
  • poprawia umiejętność i zdolność koncentracji i uczenia się,
  • zmniejsza nadaktywności,
  • poprawia wzrok,
  • poprawia jakość snu,
  • łagodzi objawy i dolegliwości skórne,
  • wpływa na ogólną poprawę stanu zdrowia.