- Melisa – właściwości zdrowotne, zastosowania i korzyści dla organizmu
- Internet bez Umowy na Kartę w Żarach: Nowoczesność w Zasięgu Ręki
- Jak Łączyć Oszczędności z Dobrymi Wyborami Żywieniowymi
- Odkryj Kulinarne Tajemnice Fileta z Kurczaka i Cukinii!
- Pierogi z Mięsem: Klasyka Polskiej Kuchni i Niezliczone Możliwości Kulinarnych Inspiracji
Ile właściwie kalorii potrzebujemy?
Zapotrzebowanie kaloryczne organizmu to ważny temat, który jest także bardzo obszerny. Odpowiednia dieta ma znaczenie dla wyglądu, formy, zdrowia i samopoczucia. Inne ilości kalorii powinien spożywać ktoś, kto chce schudnąć, a inne osoba, która chce utrzymać wagę lub przytyć. Ile właściwie kalorii potrzebujemy? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w kolejnych akapitach niniejszego artykułu. Zachęcamy do lektury.
Podstawowa przemiana materii
Dzięki podstawowej przemianie materii, możliwe jest zadbanie o funkcje, które mają znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Mowa tutaj o utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała, pracy mózgu i mięśni czy wydzielaniu hormonów. Podstawowa przemiana materii jest bardzo ważna dla odpowiedniego funkcjonowania, a ma na nią wpływ co najmniej kilka czynników.
Tryb życia
To, ile kalorii potrzebujemy, zależy od trybu życia. Znaczenie w tej kwestii ma rodzaj wykonywanej pracy, ilość i rodzaj wysiłku fizycznego. Aktywność fizyczna to jeden z największych składników codziennego wydatku energetycznego. Innej ilości kalorii potrzebuje osoba, która biega co dwa dni, a innej ktoś, kto wykonuje pracę siedzącą i dwa razy w tygodniu uczęszcza na pływalnię. Aby poznać zapotrzebowanie kaloryczne organizmu, należy wziąć pod uwagę tryb życia.
Wzrost, płeć, waga
W obliczaniu zapotrzebowania kalorycznego, ważne są także czynniki takie jak płeć, waga oraz wzrost. Znaczenie ma również cel osoby, która chce poznać zapotrzebowanie. W zależności od tego, czy chcemy chudnąć, utrzymać wagę czy przytyć, dieta i ilość kalorii będą wyglądały inaczej. Biorąc pod uwagę wszystkie wcześniej wymienione czynniki, zapotrzebowanie w przypadku kobiet waha się w przedziale od 1600 do 2400 kalorii dziennie, a u mężczyzn od 2000 do 3000 kalorii dziennie. Są to duże rozbieżności, a granice nie są sztywne, każdy organizm jest bowiem inny. Jak więc poznać swoje zapotrzebowanie? O tym poniżej.
Poznaj swoje zapotrzebowanie kaloryczne
Jeśli chcesz szybko dowiedzieć się, ile kalorii powinieneś spożywać każdego dnia, wykorzystaj możliwości, które daje nam internet. Wiele stron oferuje możliwość obliczenia zapotrzebowania kalorycznego za darmo, poprzez użycie specjalnie przygotowanego kalkulatora. Aby to zrobić, należy podać niezbędne dane. Mowa tutaj o danych dotyczących wzrostu, płci, wagi oraz aktywności fizycznej. Warto jednak pamiętać, że wynik może być niepewny. Aby uzyskać najlepsze informacje, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Najlepszym okaże się dietetyk. Specjalista przeprowadza wywiad z klientem i na podstawie uzyskanych informacji, może określić dzienne zapotrzebowanie kaloryczne organizmu.
Ciąża i karmienie piersią
Poza czynnikami wymienionymi wcześniej, istotne są także te dotyczące kobiet ciężarnych i mam karmiących piersią. Wówczas zapotrzebowanie kaloryczne jest inne. Organizm kobiety w ciąży potrzebuje energii, którą może spożytkować na wzrost rozwój płodu, zadbanie o łożysko, zmiany w metabolizmie kobiety. Ciąża to szczególny czas dla organizmu, w którym potrzebuje nieco więcej kalorii niż wcześniej. Warto jednak pamiętać, że granice są istotne. Zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta, co nie oznacza, że jest nieograniczone. Kobiety w ciąży powinny dbać o zdrową dietę i zaspokajanie potrzeb organizmu, ale jednocześnie nie powinny się przejadać. Pozwalanie sobie na niezdrowe przekąski to nic dobrego. Aby zadbać o dietę w czasie ciąży, warto udać się do dietetyka, który ułoży odpowiedni jadłospis.
W czasie karmienia piersią, zapotrzebowanie kaloryczne również się zmienia. Wówczas energia jest potrzebna do tego, aby laktacja mogła przebiegać prawidłowo. Odpowiednia dieta w tym czasie ma więc niemałe znaczenie. W tym przypadku również warto skonsultować się z dietetykiem i uważać na jakość oraz ilość spożywanego jedzenia.