Ile jajka mają do podwyższonego poziomu cholesterolu?
Jajka to jeden z tych składników, o których jest w ostatnich latach bardzo głośno. Wydaje się bowiem, że jest to prosty i podstawowy element polskiej kuchni. Jednak badania jak i również liczne przesądy sprawiły, że wśród jajek narosło wiele mitów. Czy jajka są zdrowe, czy niezdrowe? Czy powinno się jeść białko i żółtko, czy tylko białko? Ile razy w ogóle powinniśmy jeść jajka i w jakiej ilości?
Odpowiedzi na te pytania w ciągu ostatnich lat zmieniały się jak w kalejdoskopie. Jednak obecnie pewne fakty są ustalone. Dlatego możemy powiedzieć już co jest pewne w temacie jajka a cholesterol – co warto wiedzieć.
Zacznijmy jednak od tego czym jest cholesterol?
Cholesterol to związek chemiczny, który występuje jako składnik w wielu tkankach organizmu. Dostarczany jest do organizm wraz z pożywieniem jako cholesterol egzogenny, a syntetyzowany jest w wątrobie jako cholesterol endogenny.
Dziennie produkowane jest mniej więcej 1-3 gramów cholesterolu endogennego. Połowa tego związku pochodzi z diety.
Cholesterol jest niezbędny dla naszego organizmu, jednak jego nadmiar może prowadzić do zawału serca, miażdżycy lub udaru mózgu. Dlatego zalecane jest jego ograniczanie.
Co wnoszą jajka do naszej diety?
Jajka są niepozornym składnikiem naszej diety, który tak naprawdę jest jednym z bardziej wartościowych.
Większość osób jajka kojarzy z odżywkami białkowymi. Jest to poprawne skojarzenie, gdyż jajka są doskonałym źródłem białka łatwo przyswajalnego przez nas. Nie jest to jednak jedyna wartość jajek.
Są bowiem dobrym źródłem witamin A,E,D,K i witamin z grupy B. Znajdziemy w nich również takie składniki mineralne jak potas, wapń, fosfor i magnez. Ważne są również kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w jajkach, które obniżają poziom trójglicerydów we krwi. Samo żółtko zaś zawiera dużo luteiny i beta-karoteny, czyli dwa składniki niezbędne dla naszego wzroku. Co ważniejsze jednak w przypadku poruszanego tutaj tematu – żółtko zawiera lecytynę.
Jest to związek, który sprawia, że cholesterol z jajka nie odkłada się w naczyniach krwionośnych.
Naukowcy wskazują, że jedno duże jajko to około 186 mg cholesterolu i 75 kalorii. Jest więc przyporządkowany jako pokarm niskokaloryczny.
Jajka a cholesterol
Obiegowa opinia wskazuje jakoby jajka wpływały na podniesienie się poziomu cholesterolu we krwi. Jednak najnowsze badania coraz częściej dowodzą, że prawda jest inna. Wynika z nich bowiem, że jedzenie jajek nie wpływa niekorzystnie na poziom cholesterolu we krwi.
Światowa Organizacja Zdrowia WHO dopuszcza jedzenie nawet dziesięciu jajek tygodniowo. Niektórzy lekarz -e mówią zaś, że powinno się maksymalnie dwa.
Udowodniono nawet, że spożycie dziesięciu jajek dziennie ma niewielki wpływ na poziom cholesterolu. Co ciekawe, zaobserwowano nawet, że tłuszcz i cholesterol z jajek wpływają pozytywnie na regulację pracy wątroby oraz utrzymanie prawidłowego poziomu owego felernego cholesterolu.
Proponowane ograniczenia mają częściej związek z promowaniem urozmaicenia diety w różne składniki i możliwością przekroczenia zalecanych norm witamin i minerałów zawartych w jajku.
Kto mimo tego powinien ograniczyć jajka w diecie?
Nie wszystkim osobom jednak jajka służą. Ostrożność jeśli chodzi o ten składnik diety powinny zachować osoby chorujące na cukrzycę typu drugiego i mające znacznie podwyższony cholesterol oraz miażdżycę naczyń krwionośnych.
Również ostrożnie powinniśmy dawkować w diecie dzieci, aby nie uczulić ich białkiem.
W przypadku zdrowych dorosłych osób zrezygnowanie lub znaczne ograniczenie jajek w diecie miałoby niekorzystny wpływ na organizm.
Co ma wpływ na cholesterol?
Co powinny więc ograniczyć osoby obawiające się o podwyższenie poziomu cholesterolu?
Najbardziej palenie papierosów i picie alkoholu. Osoby z nadwagą oraz o znikomej aktywności fizycznej są również bardzo narażone na niebezpieczny poziom cholesterolu w organizmie.