- Melisa – właściwości zdrowotne, zastosowania i korzyści dla organizmu
- Internet bez Umowy na Kartę w Żarach: Nowoczesność w Zasięgu Ręki
- Jak Łączyć Oszczędności z Dobrymi Wyborami Żywieniowymi
- Odkryj Kulinarne Tajemnice Fileta z Kurczaka i Cukinii!
- Pierogi z Mięsem: Klasyka Polskiej Kuchni i Niezliczone Możliwości Kulinarnych Inspiracji
Eliminujemy cukier z naszej diety
Istnieje wiele składników, których spożycie ma niekorzystny wpływ na wygląd, samopoczucie i zdrowie. Jednym z nich jest cukier, z którego trudno zrezygnować, jednak zdecydowanie warto to zrobić. Jak wyeliminować cukier z diety i dlaczego warto to zrobić? O tym poniżej.
Dlaczego warto wyeliminować cukier z diety
Nie jest tajemnicą, że wszystko spożywane w odpowiednich ilościach jest bezpieczne. Warto jednak pamiętać, że cukier jest obecny w wielu produktach spożywczych. To, że dodajesz mniej cukru do kawy czy herbaty nie oznacza, że nie spożywasz go w zbyt dużych ilościach, bowiem dostarczasz go organizmowi również za pomocą posiłków.
Trudno jest zrezygnować z cukru czy nawet go ograniczyć. Spożywanie słodkości sprawia, że wydzielana jest serotonina, dopamina i endorfiny, a więc to, co nazywamy hormonami szczęścia. Szklanka słodkiego napoju, ciastko, a nawet słodzona herbata potrafi poprawić humor. Warto jednak pamiętać, że naprawdę łatwo jest nieświadomie przekroczyć bezpieczną dla organizmu dawkę. Spożycie cukru w nadmiarze ma niekorzystny wpływ na mózg, układ krążenia, wygląd skóry, zdrowie jamy ustnej, a to tylko niektóre przykłady. Cukier to także wróg pięknej i zdrowej sylwetki, a także relaksującego i zdrowego snu. Nie ma więc wątpliwości, że warto wyeliminować go z diety.
Eliminacja cukru z diety
Oto kilka ważnych kwestii, o które warto zadbać w celu eliminacji cukru z diety:
- Informacje – cukier jest dosłownie wszędzie. Aby móc walczyć z wrogiem zdrowia i pięknego wyglądu, należy posiadać informacje na jego temat. Zarówno na blogach tematycznych jak i w książkach, znajdziesz wiele informacji na temat tego, w jakich produktach jest cukier.
- Lista zakupów – pozwoli nie tylko na zdrowe żywienie, ale również pewne oszczędności w domowym budżecie. Przed wyjściem na zakupy warto zapisać na kartce czy w telefonie, jakie produkty będą potrzebne w najbliższych dniach. Pamiętaj także, aby zapoznawać się ze składem kupowanych produktów.
- Planuj posiłki – dzięki temu Twój organizm nie będzie czuł się zagrożony, a Ty nie będziesz mieć ochoty na słodkie przekąski. Warto jeść w podobnych porach, aby zadbać o zdrową dietę bez cukru.
- Zamienniki cukru są dobre – całkowita rezygnacja ze słodkiego smaku to prawdziwa katorga. Warto więc stosować zamienniki cukru. Doskonale sprawdzi się ksylitol lub stewia. Kluczem do sukcesu jest to, aby dbać o nieprzekraczanie zalecanych norm spożycia.
- Znajdź zdrowy sposób na stres – po słodkie przekąski często sięgamy w sytuacjach stresowych. Warto znaleźć taki sposób na stres, który pozwoli na odprężenie, ale jednocześnie nie będzie szkodził zdrowiu i wyglądowi sylwetki.
Jeśli Twój organizm jest przyzwyczajony do regularnego otrzymywania dawki cukru, przygotuj się na nieprzyjemne objawy. Pamiętaj jednak, że już po kilku dniach eliminacji poczujesz się lepiej. Najtrudniejsze są początki, które zdecydowanie warto przejść, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, a także lepszym wyglądem.
Objawy odstawienia cukru
W ciągu pierwszych dni odstawienia cukru, prawdopodobnie będziesz odczuwać wzmożoną chęć na słodkie przekąski. Mogą również pojawiać się bóle głowy, zmiany nastroju oraz drażliwość. Pierwsze dni odstawienia cukru, to również obniżone samopoczucie, rozkojarzenie i zmęczenie. Objawy te nie są przyjemne, ale warto przetrwać pierwsze dni, aby później poczuć się lepiej. W tym czasie należy dbać o siebie i spróbować relaksować się w zdrowy sposób. Warto także zadbać o zajęcie rąk i myśli, aby stłumić chęć sięgnięcia po słodkie przekąski.
Dwa wyjścia
Jeśli chcesz wyeliminować cukier z diety, masz dwa wyjścia. Możesz zrobić to z dnia na dzień, lub zdecydować się na stopniowe zmniejszanie ilości dziennego spożycia cukru. Które rozwiązanie jest lepsze? Znaczenie tutaj mają czynniki indywidualne. Jeśli zawiedzie jedna metoda, wypróbuj drugą. Pamiętaj również, aby nie zrażać się, jeśli zdarzą się niepowodzenia.