Dlaczego każdy biegacz powinien dbać o swoje jelita?

Bieganie to sport, który przynosi wiele korzyści. Dzięki aktywności można zadbać o dobrą formę, zdrowie, a także uzyskać wymarzoną sylwetkę. Aby uzyskać najlepsze efekty, należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Biegacz musi zadbać o dopasowanie rodzaju i intensywności treningów do swoich możliwości, ważne są także jelita. Dlaczego trzeba o nie dbać i jak zrobić to poprawnie? Podpowiadamy.

Jelita biegacza

Każdy, kto podejmuje się sportów wytrzymałościowych, narażony jest na problemy żołądkowo-jelitowe. Objawiają się one bólem brzucha, wzdęciami, biegunką. Pojawiają się także skurcze przewodu pokarmowego, nudności i wymioty oraz nieprzyjemne uczucie pełności. Najczęstsza przyczyna takich dolegliwości to zbyt duża dawka błonnika pokarmowego lub tłuszczu dostarczona organizmowi w posiłku przed treningiem. Przyczyną odczuwania dolegliwości może być także spożywanie napojów hipertonicznych podczas treningu biegacza. Nie można zapomnieć również o przyczynach mechanicznych oraz fizjologicznych.
Organizm dostarcza krew tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Podczas treningu potrzebują jej mięśnie, gdyż wówczas ważny jest tlen oraz odprowadzenie dwutlenku węgla. W takiej sytuacji krwi w obrębie jelit jest mniej, co skutkuje pojawieniem się problemów z jelitami. To są właśnie przyczyny fizjologiczne dolegliwości żołądkowo-jelitowych u biegaczy.
Podczas biegu całe ciało porusza się zgodnie z mechanizmem góra dół. Drgania, których doświadcza wówczas organizm, mogą skutkować uszkodzeniem ścian jelit. To są przyczyny mechaniczne problemów żołądkowo-jelitowych u biegaczy.

Zapobieganie problemom żołądkowo-jelitowym

O ile w przypadku przyczyn mechanicznych oraz fizjologicznych nie można zrobić zbyt wiele, biegacz ma wpływ na sposób nawodnienia i odżywienia swojego organizmu. To właśnie na tych płaszczyznach należy działać, aby uniknąć problemów żołądkowo-jelitowych.
Plan żywienia biegacza powinien być skomponowany w taki sposób, aby ilość tłuszczów oraz błonnika była odpowiednia. Szczególnie ważny jest posiłek przed treningiem, ale warto również zadbać o całą dietę. W zależności od czynników indywidualnych, u każdego biegacza będzie wyglądała ona nieco inaczej. Dobrym sposobem na uzyskanie najlepszego planu żywienia, okaże się wizyta u specjalisty. Doświadczony dietetyk ułoży indywidualną dietę, dzięki czemu ryzyko wystąpienia problemów żółądkowo-jelitowych zostanie zminimalizowane.
Bardzo ważne jest również to, aby obserwować reakcje swojego organizmu na wszelkie napoje izotoniczne, przekąski czy żele energetyczne. Jeśli dzieje się coś niedobrego, należy je odstawić i poszukać takich produktów, które nie będą szkodziły. Warto także postawić na suplementację dobrej jakości, która będzie wspierała organizm.
Każdy biegacz powinien unikać spożywania produktów, które są bogate we fruktozę i syrop kukurydziany. Składniki te wpływają niekorzystnie na organizm. Najczęściej obecne są w przekąskach takich jak batony, ciastka, a także w słodzonych napojach.

Wytrenuj swoje jelita

Dzięki treningowi jelit, organizm nauczy się wchłaniać składniki odżywcze podczas treningu. To zaś sprawi, że ryzyko wystąpienia biegunki czy innych nieprzyjemnych dolegliwości zostanie zminimalizowane. Dzięki treningowi jelita opróżnianie żołądka będzie przyspieszone, a komfort trawienny będzie wyższy. Trening jelit polega na zwiększeniu spożycia węglowodanów. Dzięki temu zdolność do ich utleniania zostanie zwiększona, a ryzyko wystąpienia dolegliwości żołądkowo-jelitowych zmniejszone. Dieta wysoko węglowodanowa jest polecana nie tylko biegaczom, ale także wszystkim, którzy wykonują sporty wytrzymałościowe. Efekty diety można zauważyć szybko, najczęściej po trzech dniach od rozpoczęcia treningu jelit.