- Melisa – właściwości zdrowotne, zastosowania i korzyści dla organizmu
- Internet bez Umowy na Kartę w Żarach: Nowoczesność w Zasięgu Ręki
- Jak Łączyć Oszczędności z Dobrymi Wyborami Żywieniowymi
- Odkryj Kulinarne Tajemnice Fileta z Kurczaka i Cukinii!
- Pierogi z Mięsem: Klasyka Polskiej Kuchni i Niezliczone Możliwości Kulinarnych Inspiracji
Czy grillowanie może być zdrowe?
Grillowanie często postrzegane jest jako niezdrowe. To jednak nieprawda. Grillowanie może być znacznie zdrowsze niż np. smażenie. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.
Wbrew pozorom grillowanie jest jedną z najzdrowszych sposobów przygotowania jedzenia. Stosuje się tutaj niewielką ilość tłuszczu, przez co jedzenie jest mniej kaloryczne. Obróbka, ze względu na temperaturę jest bardzo szybka. Jedzenie nie traci wtedy wszystkich cennych minerałów i witamin. Warto więc częściej grillować. Konieczne jest jednak trzymanie się kilku zasad, by grillowanie dania były jeszcze zdrowsze i smaczniejsze.
Zwróć uwagę na produkty
Najważniejsze są dobre składniki. Jeżeli grillujesz mięso – wybierz chude mięso. Warto jednak zrezygnować z mięsa na rzecz ryb. Warto też pamiętać o warzywach. Możesz ugrillować same warzywa, ale możesz też z nich uczynić ważny dodatek, np. w szaszłykach. Dzięki temu posiłek będzie nie tylko smaczniejszy, ale też zdrowszy. W ten sposób dostarczysz organizmowi niezbędnych witamin, mikro- i makroelementów.
Grillować można także owoce. To nie tylko ciekawy deser, ale także źródło witamin i zdrowych cukrów. Do grillowania nadają się głównie soczyste brzoskwinie i śliwki, ale możesz poeksperymentować także z innymi, np. arbuzami i cytrynami.
Warto też zwrócić uwagę na jakość składników. Lepiej wybierać mięso i ryby ze zrównoważonych hodowli, najlepiej ekologicznych. Podobnie powinno być też z dodatkami.
Nie używaj gotowych produktów
W sezonie grillowym w sklepach niemal natychmiast pojawiają się gotowe produkty przeznaczone do grillowania. Są bardzo wygodne, ale najczęściej wysoko przetworzone, np. białe kiełbasy. Często też to są produkty gorszej jakości i z dużą zawartością tłuszczu. Zawierają też składniki, w tym wzmacniacze smaku i konserwanty, których nie powinno stosować się przy zdrowej diecie.
Używaj minimum tłuszczu
Przy grillowaniu nie jest potrzebne wiele tłuszczu. Można nawet z niego całkowicie zrezygnować. Tłuszcz nie tylko jest kaloryczny i może powodować wiele chorób, w tym serca i układu krwionośnego. W tym przypadku tłuszcz skapuje bezpośrednio do ognia, przez co wytwarzają się rakotwórcze substancje.
Używaj odpowiedniej techniki
Warto kontrolować wysokość ognia i zwracać uwagę czy przygotowywane dania nie przypalają się. Można to zrobić pryskając ogień wodą z rozpylacza. W ten sposób też będziesz kontrolować temperaturę. Ważne jest także częste przewracanie jedzenia, nawet co 30 sekund. Dzięki temu grillowane kawałki będą bardziej soczyste. Mięso, ryby, a nawet warzywa można także grillować w folii aluminiowe j. Dzięki temu wszystkie składniki odżywcze będą zamknięte wewnątrz.
Warto także zainwestować w termometr spożywczy, by zakończyć obróbkę w odpowiednim momencie. Temperatura powinna wynosić:
• 70 stopni dla drobiu
• 55 dla wołowiny
• 63 dla wieprzowiny
Przygotuj ruszt
Przed każdym grillowaniem konieczne jest czyszczenie rusztu. Nie może być na nim tłuszczu i sadzy. Przy regularnym czyszczeniu nie trzeba używać żadnych inwazyjnych środków chemicznych, Wystarczy jedynie ciepła woda, druciana gąbka lub szczotka z długim włosiem i płyn do mycia naczyń. Jeżeli na kratce pojawia się rdza lub nie możesz jej doczyścić najlepiej jest ją wymienić.
Ale właściwie, dlaczego czyszczenie jest ważne? Przypalone resztki, które zostają na ruszcie zawierają niebezpieczne substancje, które przedostają się do przygotowywanego jedzenia. Brudny grill jest też niehigieniczny.
Używaj marynaty
Marynata często jest niedoceniania, tymczasem to ważny składnik grillowanego jedzenia. Dodaje nie tylko wyjątkowego smaku. Jeżeli przygotowywana jest ze świeżych ziół, np. bazylii, to dodaje także witamin doi dania, a także ułatwia trawienie. Do marynaty warto też dodać soku z cytryny lub octu. To sprawi, że mięso szybciej skruszeje, będzie bardziej delikatne, ale także będzie grillowane krócej.
Marynata stanowi też barierę przed substancjami rakotwórczymi, które mogą powstawać podczas obróbki.