- Melisa – właściwości zdrowotne, zastosowania i korzyści dla organizmu
- Internet bez Umowy na Kartę w Żarach: Nowoczesność w Zasięgu Ręki
- Jak Łączyć Oszczędności z Dobrymi Wyborami Żywieniowymi
- Odkryj Kulinarne Tajemnice Fileta z Kurczaka i Cukinii!
- Pierogi z Mięsem: Klasyka Polskiej Kuchni i Niezliczone Możliwości Kulinarnych Inspiracji
Co się zmieni w codziennym odżywianiu po diagnozie cukrzycy typu 2?
Cukrzyca typu 2 to poważna metaboliczna choroba, charakteryzująca się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Jest to skutek upośledzonego działania lub wydzielania insuliny w organizmie.
Jedną z przyczyn takiego stanu jest nieodpowiednia dieta, co wiadomo już powszechnie. Nie tak powszechnie jednak wiadomo, że wprowadzając odpowiednie nawyki żywieniowe można spowolnić rozwój cukrzycy typu II, a także wspomóc jej leczenie.
Jakie znaczenie ma dieta w przypadku cukrzycy typu 2?
W przypadku osób chorujących na cukrzycę typu 2 dieta jest kluczowa. Dzięki niej można skutecznie obniżyć poziom glukozy we krwi i bezpiecznie utrzymywać ten stan. Zapobiega to dalszemu rozwojowi choroby lub powstawaniu nowych jednostek chorobowych oraz pozwoli dłużej cieszyć się dobrym samopoczuciem.
Konieczne jest przestrzeganie zaleceń wydanych przez dietetyka w kontekście diety dla cukrzyka typu 2. Jednak w przypadku takich diet głównym celem jest uniknięcie nadmiernych wzrostów jak i spadków poziomu glukozy we krwi, a większość zaleceń pokrywa się.
Różnice występują jednak w zapotrzebowaniu kalorycznym oraz proponowanych produktach – głównie ze względu na możliwość alergii lub nietolerancji pokarmowych, stan choroby, a także stan pacjenta – nadwaga, otyłość, niedowaga.
Zalecenia dietetyczne w przypadku cukrzycy typu 2
Kontrola kaloryczności diety
W przypadku osób z cukrzycą wartość energetyczna powinna być dostosowana indywidualnie przez dietetyka na podstawie zapotrzebowania danej osoby oraz możliwej nadwagi lub niedowagi. W przypadku nieprawidłowej masy ciała najważniejsze jest dążenie do uzyskania poprawnej masy. Kiedy zaś uzyska się prawidłową masę ciała, dieta ma za zadanie ją utrzymać.
Węglowodany z produktów o niskim indeksie glikemicznym
Ze względu na charakter choroby – upośledzenie działa insuliny – trzeba uważać z produktami zawierającymi węglowodany. Jednak nawet chorując na cukrzycę nie można zrezygnować z cukrów w diecie. Trzeba jednak zmienić główne źródło tego składnika odżywczego.
Cukrzycy powinni jeść więc pełnoziarniste produkty zbożowe, zwłaszcza o niskim indeksie glikemicznym takie jak pieczywo pełnoziarniste, makaron pełnoziarnisty, ryż brązowy czy płatki owsiane.
Jeść częściej i mniej o stałych porach urozmaicone posiłki
Jedzenie częściej, mniejszych i urozmaiconych posiłków o stałych porach jest bardzo dobre dla zdrowia. Zwłaszcza jeśli urozmaicenie posiłków opiera się o zwiększenie spożycia warzyw w postaci surowej. Są bowiem świetnym źródłem błonnika pokarmowego.
Powinno się jeść minimum cztery porcje warzyw.
Jeśli zaś chodzi o owoce z nimi trzeba być ostrożnym. Wybierać należy owoce o niskim indeksie glikemicznym jak owoce jagodowe, czy jabłko.
Mniej mięsa
Jako osoba chora na cukrzycę typu 2 ogranicz spożycie mięsa, szczególnie czerwonego. Zamiast tego znajdź inne źródło białka. Mogą być to nasiona roślin strączkowych, ryby a także jajka. Dobrym urozmaiceniem diety są również produkty naturalne mleczne bez dodatku cukru. Są one doskonałym źródłem białka, a także wapnia.
Gotuj, gotuj i jeszcze raz gotuj
Ogólnie zdrowsze jest gotowanie – zarówno na parze jak i zwykłe. Dobrym rozwiązaniem jest również duszenie bez wcześniejszego obsmażania, pieczenie w folii lub rękawie termicznym bez dodatku tłuszczu. Dzięki takiemu przyrządzaniu posiłków znacznie ograniczysz spożycie tłuszczów, jak i niezdrowego smażenia.
Mniej niezdrowych nawyków
Jeśli chcesz zdrowiej jeść ogranicz niezdrowe nawyki żywieniowe. Mniej niezdrowych tłuszczów zwierzęcych, mniej soli, mniej cukru i ogólnie rzecz biorąc słodyczy, a także mniej alkoholu. Dzięki ograniczeniu tych elementów diety poczujesz się znacznie zdrowiej, co potwierdzą twoje następne badania.
Pamiętaj o wodzie
Woda mineralna to płyn życia. Dorosły człowiek w umiarkowanych warunkach powinien być co najmniej 1,5 litra wody dziennie w ciągu całego dnia. Dzięki temu organizm będzie nawodniony, ale również będziesz lepiej się czuł, szybciej pozbywał się produktów przemiany materii oraz bezkalorycznie zaspokoisz swoje pragnienie.